Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Отчети
Заповеди
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Кметства
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Стандарти за административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Кметове от област Кърджали настояват за диалог с институциите
31 Август 2015
Споделяне
На пресконференция кметове на седемте общини в област Кърджали изразиха притесненията си от нормалното организиране на вота на 25 октомври, както и за последствията от него. Заради създадения правен абсурд по казуса за образуване на кметства в села с над 100 жители по постоянен адрес, градоначалниците излязоха с обща позиция. Според тях, ако не се вземе предвид изискването на чл. 16, т. 2 от ЗАТУРБ- възможност за изпълнение на предоставени от общината функции, кметствата не биха функционирали пълноценно и кметовете не биха могли за изпълнят правомощията и задълженията си към гражданите. Бе подчертано, че Изборният кодекс е в противоречие със Закона за административното и териториалното устройство на страната /ЗТУРБ/, както и със Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.
„Нарушават се и принципите на местното самоуправление, тъй като нови кметства се създават само с решения на местните парламенти”, коментираха кметовете. Според тях с новия Избирателен кодекс се прави ново териториално деление. Градоначалниците изразиха опасенията си, че на повечето места, където трябва да се обособят нови кметства няма необходимата инфраструктура – ток, телефони и подходящи сгради, където да се проведе вота и в които впоследствие да се настанят бъдещите управленци. Бе обявено, че за новосъздадените 142 кметства ще са необходими 7 млн.лв. Досега в областта те са 241. В открито писмо, адресирано до ЦИК, председателя на НС, министъра на МРРБ, до вицепремиера по европейските фондове и икономическа политика и до областния управител на Кърджали, се акцентира на няколко важни въпроса. Първият е за това трябва ли да се прави избор за кмет на кметство при наличие на 5-10 души, реално живеещи в дадено населено място. Като примери са посочени с. Сладкодум, Крумовградско, където има само 2 жители, с. Шипок, Кирковско - 6, с. Яребица -7.
Възниква и проблемът, че много села не отговарят на условието за минимум 20 избиратели за образуване на СИК. „Вместо досегашните 48 кметства, след 25 октомври в община Кърджали ще имаме още 46. В тези населени места няма сгради на общината или на държавата, които да бъдат преустроени в кметства. Решението е, или да изградим нови сгради, или да закараме фургони”, коментира кметът на Кърджали инж. Хасан Азис. Кметовете от област Кърджали настояват институциите да дадат по – голяма яснота как да се преодолеят тези противоречия, за да бъдат организирани и протекат нормално предстоящите избори. Общинските кметове декларират, че са готови на диалог за намиране на изход от създалата се ситуация.
.
Прочитания: 1364 пъти
‹ Назад
2018-2024 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign