Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Отчети
Заповеди
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Стандарти за административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Представиха новия социален проект на община Кърджали „Активно включване за по-добър живот”
11 Октомври 2017
Споделяне
Днес в община Кърджали бе представен новия социален проект, който ще се реализира в рамките на 18 месеца, „Активно включване за по-добър живот”. Неговата реализация започна през юни, а целта му е подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства, както и повишаване на мотивацията им за водене на независим живот. Това ще стане чрез насърчаване на равни възможности на тези лица за заетост и реализация на пазара на труда и предоставяне на услуги, според индивидуалните им потребности.
Проектът бе представен днес на встъпителна пресконференция в залата на Бизнес инкубатора от ръководителят му Ширин Сюлейман, а зам.-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова направи кратък преглед на социалните услуги в общината.
Според Ширин Сюлейман, която е и директор на дирекция „Хуманитарни дейности” в общинска администрация Кърджали, проектът е иновативен по своя характер и се осъществява по два компонента по процедура „Активно включване” на ОП „Развитие на човешките ресурси”.
Насочен е към икономически неактивни лица, хора с увреждания и техните семейства и семейства с деца с увреждания и деца и възрастни в риск.
Сред специфичните му цели са предоставяне на качествена подкрепа на лицата от целевата група, подкрепа на семейства, в които има лице/дете с трайно увреждане и даване на възможност за професионално развитие на неговите членове, както в социалната сфера, така и на свободния пазар, както и преодоляване на социалната изолация на хората с увреждания и самотноживеещите хора, чрез подкрепа на тяхната самостоятелност и независимост.
В рамките на проекта, който е с продължителност 18 месеца и трябва да приключи на 1 декември 2018 година, са включени над 10 дейности по двата компонента. По компонент едно това са дейности свързани предоставяне на обучение за придобиване на част от професия, както и осигуряване на заетост на лица, полагащи грижа за зависими членове или на хора с увреждания след предоставяне на обучение, за период до 6 месеца.
По компонент две се създава Център за предоставяне на социални и интегрирани услуги. Към центъра вече са назначени социален работник, медицински специалист, рехабилитатор и психолог. Центърът ще се помещава в сградата на бул. България 74 /бивш Окръжен съвет/, офиси и предстой да бъде открит до седмици.
По време на днешната пресконференция ръководителя на проекта Ширин Сюлейман разказа какво е постигнато от началото на проекта до момента.От думите й стана ясно, че към настоящия момент се предоставят социалните услуги в общността “Социален асистент” – на 23 потребители и “Личен асистент” – на 17 потребители. 37 лица са предоставящи услугите “Личен асистент” и “Социален асистент”, като видът и продължителността на услугите се осъществяват съгласно индивидуален план за всеки потребител. За предоставянето на почасовите услуги в рамките на проекта, не се заплащат месечни такси.
Във връзка с дейността предоставяне на обучение за придобиване на част от професия за лица, полагащи грижа за зависими членове на семейства или хора с увреждания вече са определени 36 лица от допустимата целева група, отговарящи на изискванията за съответната професия/специалност, съгласно ЗПОО и ДОИ за придобиване на квалификация по съответната професия. За тях се организиране и ще бъде проведено обучение за придобиване на част от професия по първа квалификационна степен за 12 лица по професия “Помощник в строителството”, специалност “Основни и довършителни работи”, за 12 лица по професия “Работник в озеленяването”, специалност “Озеленяване и цветарство” и за 12 лица по професия “Готвач”, специалност “Производство на кулинарни изделия и напитки”. Лицата, преминали успешно обучение се назначават на работа за период от 6 месеца в социални услуги, детски градини и по кметства на Община Кърджали.
Проект „Активно включване за по-добър живот” с бенефициент Община Кърджали се реализира по Договор №BG05M9OP001-2.005-0135-C01, сключен с Министерството на труда и социалната политика по процедура BG05M9OP001-2.005
Проектът е на стойност 389 842,99лв. и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Още снимки
Прочитания: 1714 пъти
‹ Назад
2018-2024 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign