Навигация
Навигация
Начало
Администрация
Кмет
Биография
Правомощия
Отчети
Заповеди
Заместник-кметове
Секретар
Структура на администрацията
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Работно време
Телефонен указател
Приемни дни
Побратимени градове
Общински съвет
Председател
Биография
Приемни дни
Състав на ОбС
Контакти
Наредби
Решения
Правилници
График на предстоящите комисии
Докладни за предстоящо заседание
Доклади и отчети
Заседания на живо
Проекти на нормативни документи
Декларации по ЗПУКИ и ЗПКОНПИ
Съдебни заседатели
Информация и услуги
За Кърджали
Историята
Градска и общинска
транспортна схема
Анкета
Анкетна карта
Услуги
Указател на aдминистративните услуги
Указател на комплексните административни услуги
Стандарти за административни услуги
Формуляри за услуги, извършвани от Общинска администрация
Достъп до обществена информация
Удовлетвореност на потребителите
Често задавани въпроси
Контакти
BG
English
Панорамен изглед на Кърджали
Информация за снимката
Начало
Новини
Тракийският конник /Херос/ и гръцки богове представят тази вечер в музея
17 Октомври 2017
Споделяне
Тази вечер от 17.30 часа в Регионалния исторически музей ще бъде представена изложбата „Боговете на траките – бронзова пластика от светилището при село Дрангово”, която включва 39 уникални бронзови статуетки, свързани с религиозните вярвания на траките, датирани към първи век преди новата ера – трети век от новата. Изложбата е част от културните прояви, посветени на Деня на Кърджали – 21 октомври, на която дата преди 105 години Кърджали влиза в границите на България.
Статуетките в голямата си част са на Тракийския конник известен като Херос – най-популярното божество на тракийските племена, населяващи Родопите в периода 1-ви век пр.н.е. до края на 3-ти и началото на 4-ти век от новата. Любопитното е, че в изложбата са включени и фигурки на древногръцките богове Зевс, Хера, Хермес, Аполон. Тази колекция показва божествата на траките, населяващи Родопите, разказа Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей Кърджали.
И още нещо уникално има в тази изложба на статуетки на тракийските богове /и не само тракийски/. Тя се появява със закъснение от 5 години, а в основата й стои иманярска история.
През 2012 година в следствие на иманярски действия жител на пограничното кирковско село Дрангово с металотърсач открива бронзовите статуетки на място край граничната бразда, което в последствие се оказва тракийско светилище. Много бързо служителите на БОП, тогава служба към РД на МВР, попадат на следите му и предотвратяват разпиляването и разнасянето на тази находка, разказа Даниела Коджаманова. Тя самата има възможност да види бронзовите фигурки в деня, в който са били задържани в качеството си на вещо лице. Видяла и самото място, където са намерени. „Това, което е интересно е, че светилището се намира на самата граница между България и Гърция, като граничната бразда го разделя на две сравнително еднакви части. Тоест имаме ситуация, в която съвременната граница разделя един археологически паметник и илюстрация, как съвременните граници разкъсват културното наследство на планината”, коментира Коджаманова.
По думите й могат да се направят паралели с намереното край Дрангово и находки не само от Перперикон и Татул, а и на още много места на Родопите. „Те показват една древна култура, която за съжаление ние все още не сме разкрили изцяло. Показват обаче интензивен живот в тази част на Родопите през периода 1-ви век преди новата ера – 3-ти век след новата”, каза още директорът на Регионалния исторически музей Даниела Коджаманова.
Още снимки
Прочитания: 2432 пъти
‹ Назад
2018-2024 © Община Кърджали, Всички права запазени.
Webdesign