На кръгла маса в Бизнесинкубатора в Кърджали днес бяха представени резултатите от проведеното проучване и реалната ситуация, по отношение на заетостта на лицата с увреждания в Община Кърджали. Проявата е част от проект „Активно включване за по-добър живот”. „Целта на проучването е информиране и представяне на възможностите на хората с увреждания с цел разчупване на стереотипите и промяна на нагласите на обществото”, каза при откриване на срещата Ширин Сюлейман, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности” в общинска администрация Кърджали и ръководител на проекта. Участваха също Метин Хафъзсалим, директор на дирекция „Бюро по труда” и Лилия Кирилова – представител на МТСП. В срещата се включиха също Шенай Бекир, председател на РО на СИБ – Кърджали и Мая Петкова, директор на ЦПЛР - Център за кариерно ориентиране, директори на Социални услуги, на детски градини и училища. Данните от направеното проучване бяха представени от инж. Нина Сандева, управител на фирма „Европартнер” ЕООД, която проведе анкетното проучване с две групи лица- хора с увреждания и работодатели. Основната цел бе да се проучат възможностите и потребностите от реализация на пазара на труда на хората с увреждани, както и установяване потребностите на работодателите от служители и нагласите им за наемане на хора с увреждания.
Анализ на резултатите от проучването на хора с увреждания:
Настоящото проучване на хората с увреждания, които са извън пазара на труда, показва че за тях, независимо от разпоредбите в българското законодателство, съществуват сериозни бариери за намиране на подходяща работа. Причините са много и от различно естество:
- Личностни – нежелание от страна на хората с увреждания за преквалификация; недостатъчно търсене или непознаване на възможностите, които предоставя ДБТ за временна работа по различни програми и мерки; неудовлетворение и отрицателни настроения срещу всичко и всички без да се полагат усилия за преподготовка в друга икономическа сфера и активно търсене на работа; нежелание за трудова дейност и други;
- Инфраструктурни – невъзможност за придвижване в населеното място или в сградата на фирмата/учреждението;
- Работодателски – липса на средства, инициатива или желание/отношение за адаптиране на работно место за човек с увреждания; нежелание за назначаване на лица с увреждания по различни причини.
Анализ на резултатите от проучването с работодатели:
- Част от работодателите са установили, че не всички хора с увреждания, изпълняват поставените им задачи като се позовават на заболяванията си. Това е причина да бъдат предпазливи при назначаване на хора с увреждания на постоянна работа;
- Малък брой предприятия работят по проекти, които осигуряват средства за създаване на достъпна архитектурна среда;
- Въпреки познаването на българското законодателство, малък брой работодатели се възползват от облекченията при назначаване на работа на хора с увреждания. Една от причините е големият обем документи, които трябва да представят в ДБТ. Малките предприятия, каквито са и по-големият процент от проучените по проекта, нямат човешкия ресурс, който да се занимава с обработването на тези документи.
Изследването като цяло показва, че има необходимост да се работи за промяна на нагласите по отношение използване потенциала и възможностите за реализация на хората с увреждания. Те остават една от най-рисковите целеви групи на пазара на труда, независимо от регламентираните в българското законодателство антидискриминационни и насърчителни мерки при осигуряване на работни места и наемане на лица с намалена работоспособност. Една от причините за неблагоприятното състояние на заетостта на хората с увреждания е, че голяма част от работодателите недооценяват потенциала на работниците с увреждания и съществуват предразсъдъци по отношение на техните възможности. От друга страна, самите безработни хора с увреждания се нуждаят от насърчаване, подходящо обучение и консултиране, достъпна архитектурна и информационна среда и осигуряване на достатъчно технически средства и услуги за пълноценна трудова дейност. Изключително важна предпоставка за успешното социално включване на хората с увреждания е промяната в нагласите в обществото спрямо тях. Това обуславя необходимостта от провеждането на дейности за преодоляване на предразсъдъците и за промяна на нагласите на обществото по отношение на възприемането на увреждането и самите хора с увреждания. Много важно е самите хора с увреждания да се представят като носители на позитивни роли, като равнопоставени граждани в едно демократично общество.
По време на кръглата маса бяха обсъдени още възможностите за трудова реализация на хората с увреждания, програмите за наемане на лица с увреждания, възможностите за самонаемане на лицата с увреждания и информираността на работодателите за стандартите за достъпност на работната среда и др.
Направеното проучване сред целевата група потвърждава необходимостта от реализирането на проекти като „Активно включване за по-добър живот”, които променят обществените нагласи, насърчават работодателите да наемат на работа лица с увреждания и създават условия за тяхната социална интеграция и подобряване на живота им.
Проект „Активно включване за по-добър живот” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси» 2014-2020 г, съфинансирана от Европейският социален фонд на Европейския съюз.