Кръгла маса на тема „Социално предприемачество-възможности за развитие“ , събра вчера представители на социални институции и неправителствени организации в залата на Бизнес инкубатора в Кърджали. Тя се реализира в рамките на проект „Обществена пералня и услуги в дома“ и бе открита от ръководителя на проекта Нермин Мехмед.
„Социалното предприемачество е нова възможност за хората с увреждания да намерят мястото си на пазара на труда, то обаче дава и нови по-широки хоризонти за развитието на социалната икономика в общините“, подчерта в началото Мехмед. Тя посочи като пример реализиращият се проект от община Кърджали, по който бе създадено Социално предприятие „Обществената пералня и услуги в дома, което много бързо намери потребители не само заради социалните цени предлагани за услугите, но и заради качеството им.
В рамките на форума участниците бяха запознати с различни нормативни документи свързани със социалното предприемачество в България. Сред тях Националната концепция за социална икономика, плановете за действия от 2014 до 2019 година, както и с нормативните условия за развитието на социалната икономика на местно ниво и действащата правна рамка на Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика, в сила от 02.05.2019 г. Подробно бяха коментирани и насърчителните мерки за социалните предприятия от страна на МТСП, както и от органите на местното самоуправление.
Като добри практики в тази посока бяха представени създадени социални предприятия в страната, сред които и кърджалийското.
Изключително впечатление на присъстващите направи първото социално предприятие в град Добрич, което осигурява работа на младежи с интелектуални затруднения от Дневния център за възрастни и от защитените жилища в град Добрич, наречено„Чудната градина“. Не по-малко интересни се оказаха и осъществяваните дейности в останалите две социални предприятия, посочени като добри практики от Бехрин Местан, технически сътрудник по проект „Обществена пералня и услуги в дома“. Те засягаха работата на общинското социално предприятие за изработка на туристически сувенири в Бургас „Морски знаци“ в което работят хора с увреждания, самотни и многодетни майки, както и „Общинско социално предприятие „Озеленяване и благоустрояване” в гр. Котел.
Кръглата маса приключи с дискусия, в която участниците имаха възможност да дадат свои идеи за развитието на социалното предприемачество в Кърджали, както и за разширяване на дейността на социалното предприятие „Обществена пералня и услуги в дома“, след приключване на проекта и задължителния период на устойчивост след това.
Проект: Социално предприятие „Обществена пералня и услуги в дома”, Договор за БФП № BG05M9OP001-2.010-0348-С01, процедура BG05M9OP001-2.010 “Развитие на социалното предприемачество”
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд