О Б Я В А
за представяне на проектни предложения по процедура
BG06RDNP001-19.323 МИГ Стамболово – Кърджали 54, Подмярка 6.4.1 «Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности» по ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014-2020 чрез прилагането на подхода ВОДЕНО ОТ ОБЩНОСТИТЕ МЕСТНО РАЗВИТИЕ
“Местна инициативна група Стамболово - Кърджали 54”, кани желаещите да представят проектни предложения по Подмярка 6.4.1 «Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности», като ОБЯВЯВА процедура на подбор на проектни предложения № BG06RDNP001-19.323.
Наименование на процедурата:
Местна Инициативна Група Стамболово – Кърджали 54, Подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“.
Процедура за подбор на проектни предложения в ИСУН 2020 №BG06RDNP001-19.323.
Изпълнението на настоящата процедура се извършва чрез процедура на подбор на проектни предложения в съответствие с чл. 25, ал. 1, т. 1 от ЗУСЕСИФ.
Цел на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата
Предоставяната по процедурата безвъзмездна финансова помощ трябва да допринесе за постигането на Стратегическа Цел 1 на Стратегията за ВОМР „Конкурентоспособна икономика, базирана на местни ресурси, осигуряваща по високи доходи и заетост“.
Подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ е в обхвата на:
Приоритет 2. Подкрепа на предприемачество за разнообразяване на икономиката, вкл.развитието на туризма, който адресира важни нужди на територията в областта на местното икономическо развитие. Тези нужди са фокусирани в две специфични цели:
Специфична цел 3. Разнообразяване на туристическите продукти и предлагане на основата на природните и културни дадености на територията и Специфична цел 4. Подкрепа за липсващи или недостатъчни услуги на територията, вкл. здравни и социални.
Специфична цел 5. Подкрепа за производства създаващи заетост.
Видове допустими кандидати:
Микропредприятия*, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон, или регистрирани по Закона за кооперациите или Закона за вероизповеданията;
Земеделски производители - с икономически размер на стопанството над 8000 евро стандартен производствен обем (с проектни предложения за неземеделски дейности);
Физически лица, регистрирани по Закона за занаятите.
*При определянето на едно предприятие за микропредприятие се следва дефиницията на Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията.
Допустими дейности по процедурата:
Чрез подмярката се предоставя подпомагане за инвестиции в неземеделски дейности, насочени към:
1) Развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) – Подпомагат се проекти за обновяване или изграждане на места за настаняване с до 20 помещения за настаняване. (Туристическите дейности са определени в чл.3 ал.1 и ал.2, §1,т. 90 от допълнителните разпоредби на Закона за туризма.)
2) Производство или продажба на продукти, които не са включени в Приложение 1 от Договора за функциониране на Европейския съюз (независимо от вложените продукти и материали);
3) Развитие на услуги във всички сектори (например: грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности и услуги базирани на ИТ и др.;
4) Производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление;
5) Развитие на занаяти (включително предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности) и други неземеделски дейности;
НЕ се финансират дейности, които водят до осъществяване на селскостопанска дейност или резултата от дейността е продукт, включен в Приложение I на Договора за функциониране на Европейския съюз;
НЕ се предоставя финансова помощ за хазарт, финансови услуги, голф, сектори и дейности, определени за недопустими в Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за продажба;
По мярката се финансират материални и нематериални инвестиции за неземеделски дейности в селските райони, включващи:
а) Изграждане, придобиване или подобренията на недвижимо имущество;
б) Закупуване, включително чрез лизинг на нови машини и оборудване до пазарната стойност на активите;
в) Общи разходи, свързани с разходите за буква „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
г) Нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Разходите по т.“в“ не могат да надхвърлят 12 % от сумата на разходите по т. „а“, „б“ и „г“
Консултациите, по т. 1), буква „а“ не може да превишават 5 на сто от общия размер на допустимите разходи по проекта. Те се състоят от разработване на бизнес план, включващ предпроектни изследвания и маркетингови стратегии, извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи, и консултантски услуги, свързани с изпълнението и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта.
Разходите са допустими само ако са извършени след подаване на проектното предложение, с изключение на общите разходи по т.в.
Финансова помощ по реда на тази процедура се предоставя в рамките на наличните средства по мярка 6.4.1 от СВОМР на МИГ Стамболово – Кърджали 54 под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.
Не са допустими за подпомагане текущи разходи.
Невъстановимият данък добавена стойност е допустим разход. В случай че, ДДС е невъзстановим за кандидата, същият се включва към съответното бюджетно перо по проекта.
Бюджет на приема, минимални и максимални размери на помощта за проект
Остатъчен размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата, след втори прием е: 522 881,43 лв.
Минимален размер на общите допустими разходи за един проект – 9 779 лв.
Максимален размер на общите допустими разходи за един проект - 293 370 лв.
Минималният размер на БФП за проект е 7 334,25 лева (до 75 % от стойността на минималния размер на допустимите разходи)
Максималният размер на БФП за проект е 220 027,50 лева (до 75 % от стойността на макси малния размер на допустимите разходи)
Минималният размер на БФП за проекти,свързани с туристически дейности е 488,95 лева(до 5 % от стойността на минималния размер на допустимите разходи)
Максималният размер на БФП за проекти,свързани с туристически дейности е 14 668,50 лева( до 5 % от стойността на максималния размер на допустимите разходи).
Допустимите за подпомагане разходи включват безвъзмездната финансова помощ и съфинансирането от страна на кандидата.
Процент на съфинансиране:
Максималният интензитет на помощта е до 75%.
Критерии за подбор и тежест:
Критерии за избор
|
Брой точки
|
1. Проектът подпомага усвояването на потенциала за развитие на туризъм
|
20
|
2. Проектът е за производствени дейности
|
25
|
3. Проектът създава работни места.
|
30
|
Чрез проекта се разкриват до 2 работни места
|
10
|
Чрез проекта се разкриват три до пет работни места
|
20
|
Чрез проекта се разкриват шест и повече работни места.
|
30
|
4.Кандидатът е осъществявал дейност на територията най-малко 1 години преди датата на кандидатстване
|
5
|
5. Проектът е за услуги
|
20
|
Общо
|
100
|
Проекти, получили по-малко от пет точки от оценка на етап ТФО не се предлагат за класиране от КППП и не се одобряват за подпомагане!
За да бъде одобрен за финансиране, проектът трябва да получи поне 5 точки.
Прагът съответства на условието от СВОМР, че не се финансират проекти, получили 0 точки. Проектно предложение, което не премине прага от 5 точки, се предлага за отхвърляне.
- Начало на трети прием: начален срок на приема 09.10.2023 и краен срок 06.12.2023 г. 17:00 ч.
Всяко проектно предложение, подадено след крайния срок, ще бъде отхвърлено и няма да бъде разглеждано по настоящата покана.
Кандидатите могат да зададат допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектните предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само на електронната поща на МИГ migstambolovo_kj@abv.bg. Условията за кандидатстване, както и пакетът документи за кандидатстване по настоящата процедура са публикувани на следните интернет адреси: https://eumis2020.government.bg; www.lagsk.eu
Лица за контакти:
- Изпълнителен директор – Иванка Душкова;
- Експерт по прилагане на СВОМР – Петя Бонева;
- Експерт по прилагане на СВОМР – Халим Бекир.
Телефони: 0888653146; 0886085829; 0899916716
Електронната поща на МИГ migstambolovo_kj@abv.bg
Подробна информация и документи
Пълният пакет документи, необходими за кандидатстване по процедура BG06RDNP001-19.323 МИГ Стамболово – Кърджали 54, Подмярка 6.4.1 «Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности» от Стратегия за Водено от общностите местно развитие на СНЦ „МИГ Стамболово-Кърджали 54” по Програма за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Можете да намерите:
- на интернет страницата на МИГ : www.lagsk.eu
- на интернет страницата на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020) в раздела за електронно кандидатстване: https://eumis2020.government.bg
- в офис МИГ Стамболово Кърджали 54, с.Стамболово, Старата сграда на Общинска администрация.
Начин на подаване на проектните предложения:
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва единствено и изцяло по електронен път, чрез попълване и подаване на уеб базиран формуляр за кандидатстване чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg, раздел „Отворени процедури”, процедура на МИГ Стамболово Кърджали 54.
ВАЖНО!
Кореспонденцията и уведомленията във връзка с оценката на проектното предложение се осъществяват през ИСУН чрез електронния профил на кандидата.
За дата на получаване на кореспонденцията и уведомленията се счита датата на изпращането им чрез ИСУН. Сроковете започват да текат за кандидатите/бенефициентите от изпращането на съответната кореспонденция и уведомление от оценителната комисия в ИСУН. В тази връзка е важно кандидатите да разполагат винаги с достъп до имейл адреса, към който е асоцииран профила в ИСУН 2020.
Документи и приложения за кандидатстване:
- Обява 6.4.1, МИГ Стамболово-Кърджали 54;
- Условия за кандидатстване 6.4.1, МИГ Стамболово-Кърджали 54;
- Условия изпълнение на проекти 6.4.1, МИГ Стамболово-Кърджали 54;
- Документи за информация към условията за кандидатстване;
- Документи за попълване към условията за кандидатстване;
- Документи за информация към условията за изпълнение.