ПОКАНА
за пресконференция и среща-дискусия по проект
CIRCULAR MINDS – ДА МИСЛИМ КРЪГОВО
финансиран по програма „Интеррег Европа“
10:30 – 12:45 часа, 25 февруари 2025 г.
Хотел „Арпезос“, гр. Кърджали
Уважаеми дами и господа,
Фондация „Клийнтех България“ и Община Кърджали имат удоволствието да Ви поканят да вземете участие в пресконференция и среща-дискусия по проект „Circular Minds – Да мислим кръгово“, финансиран по програма „Интеррег Европа“, които ще се проведат от 10:30 до 12:45 часа на 25 февруари 2025 г. в конферентната зала на хотел „Арпезос“, ул. „Републиканска“ №46, гр. Кърджали.
От 10:30 до 11:15 часа ще се състои пресконференция, по време на която Фондация „Клийнтех България“ и Община Кърджали ще представят проект „Circular Minds – Да мислим кръгово“, неговите цели и очаквани резултати. Фондация „Клийнтех България“ ще направи кратко въведение в принципите на кръговата икономика и кръговите обществени поръчки.
От 11:30 до 12:45 часа ще се проведе среща-дискусия във връзка с дейностите по проекта. Фондация „Клийнтех България“ ще представи списък с добри практики в сферата на кръговата икономика и кръговите обществени поръчки, разработен като част от изпълнението на „Circular Minds – Да мислим кръгово“. Събитието ще продължи с дискусия между участниците за добрите практики, най-подходящи за адаптиране и прилагане в стопанските дейности на територията на община Кърджали.
Участието става след потвърждение на присъствие до 24 февруари 2025 г., включително, на:
ntzvetkova@kardjali.bg
г-жа Надежда Цветкова
началник отдел „СПУП“, Община Кърджали
С уважение,
Ерол Мюмюн Марияна Хамънова
Кмет на Община Кърджали Съ-председател на „Клийнтех България“
CIRCULAR MINDS – ДА МИСЛИМ КРЪГОВО
Проект „Circular Minds – Да мислим кръгово“, финансиран по програма „Интеррег Европа“ е с продължителност от четири години - от 01.04.2024 до 30 юли 2028 г. Партньорите в проекта целят да подобрят политиките си за стимулиране на кръговата икономика, с акцент върху обществените поръчки. В неговите рамки Община Кърджали ще ревизира и адаптира стратегическия документ на общината – План за интегрирано развитие на община Кърджали 2021-2027 (ПИРО Кърджали). Партньори в „Circular Minds – Да мислим кръгово“ са: Министерство на инфраструктурата и управлението на водите (Нидерландия), Комисия за регионално развитие и координация на Алентежу (Португалия), Регионален агенция за екологични услуги в Хелзинки (Финландия), Провинция Антверпен (Белгия), Южна трансдунавска регионална агенция за иновации (Унгария), Съвет за устойчивост, околна среда и синя икономика към регионалното правителство на Андалусия (Испания), Фондация „Клийнтех България" (България), Град Лунд (Швеция), ACR+ - Асоциация на градовете и регионите за устойчиво управление на ресурсите (Белгия), Институт на албанските общини, Централна дунавска агенция за развитие (Унгария), Община Кърджали (България).
КЛИЙНТЕХ БЪЛГАРИЯ
„Клийнтех България“ е бизнес мрежа, която се фокусира върху чисти технологии, иновации и устойчиво развитие. Обединява МСП и големи предприятия, експерти, НПО, предприемачи, правителствени и международни институции. Подкрепя развитието на иновации, финансира стартиращи предприятия и подпомага изграждането на стратегически партньорства в областта на индустрията и зеления бизнес, околната среда, науката и образованието. „Клийнтех България“ работи с водещи партньори и организации в страната и чужбина, асоциации, бизнес мрежи, университети и държавни институции. Официален партньор на най-големи публично- частни партньорства на ЕС в сферата на климата и устойчивите енергии – Climate-KIC и InnoEnergy. От 2018 г., „Клийнтех България“ е член на УС на КРИБ (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България).
ВЪВЕЖДАНЕ НА ПРИНЦИПИТЕ НА КРЪГОВАТА ИКОНОМИКА
През март 2020 г. Европейската комисия прие нов план за действие за преход към кръгова икономика (CEAP). Той е един от основните градивни елементи на Европейския зелен пакт. Преходът на ЕС към кръгова икономика ще намали натиска върху природните ресурси и ще създаде устойчив растеж и работни места. Преходът към кръгова икономика е предпоставка за постигане на целта на ЕС за климатична неутралност до 2050 г. и за спиране на загубата на биологично разнообразие. Новият план за действие предвижда въвеждане на промени в продължение на целия жизнен цикъл на продуктите. Той се фокусира в начина на проектиране на продуктите, насърчава процесите на кръгова икономика, устойчивото потребление, цели предотвратяване на генерирането на отпадъци и запазване на използваните ресурси възможно най-дълго в икономиката на ЕС.