На начална пресконференция, последвана от брифинг днес бе представен пред журналисти проекта „За по-чист въздух в община Кърджали”, който се реализира по Програмата на ЕС „Околна среда” 2021-2027 година.Бенефициент и изпълнител на проекта е община Кърджали, а целевата група са гражданите на общината, както и юридически лица.
Основната цел на проект „За по-чист въздух в община Кърджали” е чрез намаляване на наднормените нива на фини прахови частици и ФПЧ10 да се подобри качеството на атмосферния въздух в района.
Целева група на проекта са гражданите и юридическите лица, притежаващи жилищен обект на територията община Кърджали и използващи топлоуреди на твърдо гориво - дърва и въглища.
Основните дейности по проекта са свързани с извършването на подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с екологични алтернативи – климатици, термопомпи, устройства на палети и фотоволтаични системи за собствено отопление. До 2029 година близо 4000 домакинства от община Кърджали ще могат да се възползват от тази възможност.
Ръководител на проекта е Даниел Делчев, заместник-кмет на община Кърджали. А в пресконференцията участваха още Надежда Цветкова – Началник отдел „Стратегическо планиране и управление на проекти“ при Община Кърджали, Кристина Лазарова – управител на консултантската фирма „ЕГГС“ ЕООД, изпълнител по договора за техническата логистика по проекта, и Нели Апостолова – представител на „СОЛАР 8“ ЕООД – изпълнител по договор с предмет „Провеждане на комуникационна кампания на територията на община Кърджали по проект „За по - чист въздух в община Кърджали!“.
Пресконференцията откри ръководителят на проекта Даниел Делчев. По думите му това е проект с много висока добавена стойност, чиято обща стойност е в размер на 22 719 944 рева. „Надяваме се до няколко години чрез изпълнение на дейностите по проекта да сме намалили до максимално допустима степен нивата на фините прахови частици в община Кърджали, да подобрим качеството на атмосферния въздух, а по този начин да добавим стойност и в здравеопазването в района”, коментира Даниел Делчев.
За технологията на подаване на заявления за подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво с климатици, критериите, по които ще се извършва това и други въпроси, говори Кристина Лазарова, която отговаря за техническата подкрепа по изпълнението на проекта. Тя съобщи, че офиса, където ще се приемат заявленията на желаещите да заменят отоплението на твърдо гориво с екологични алтернативи, се намира в сградата на общината, на първия етаж, за да може да бъде достъпна до максимален брой граждани.
От думите на Лазарова стана ясно, че класирането на заявилите да подменят отоплителните си уреди на дърва и въглища с нови екологични техни алтернативи ще се извършва по няколко критерия, като максималния брой точки, които могат да се съберат са 60. Критериите са свързани с енергийната ефективност /топлоизолация, нова дограма и т.н./, замърсеността на районите, където се намира жилището, както и социалния статус на бенефициента.
Стана ясно, че в рамките на изпълнение на проекта община Кърджали ще предостави безвъзмездно доставката и монтажа на новото отоплително устройство, демонтаж на старото, инструктаж на мястото на доставката, както и писмени инструкции заексплоатация и поддържане на новото устройство, гаранция и гаранционно обслужване.